წრის სამუშაო გეგმა
წრის
სახელწოდება: ,,ჩვენ და მათემატიკა".
მასწავლებლი:
ნაზიბროლა მახარაძე
სკოლა:
სსიპ
ქობულეთის მუნიციპალიტეტი სოფელი ცეცხლაურის #2 საჯარო სკოლა
კლასი: მე-3
მუშაობის
ხანგრძლივობა: 45წ.
მოსწავლეების
რაოდენობა: 18
წრის
მოკლე
დახასიათება: საწრეო
მუშაობა, როგორც საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციისა და კვლევითი
მუშაობის ამაღლების ხელშემწყობით.
მიზანი: წრის მუშაობის მიზანია მათემატიკის სამყაროს გაცნობა. შეძენილი ცოდნის პრაქტიკაში და ყოველდღიურ საქმიანობაში გამოყენება. მათემატიკის სწავლებით საფუძველს შევუქმნი შესაბამისი უნარების, მათ შორის ინტელექტუალური უნარების, აბსტრაქტული უნარების ჩამოყალიბებას.
წრის მეცადინეობის გეგმა
III კლასი
2018 სასწავლო წელი.
პირველი
სემესტრი
(მეცადინეობა ტარდება კვირაში ერთხელ
პარასკევს)
რიცხვი
|
თემა
|
აქტივობა
|
რესურსი
|
შენიშვნა
|
|
1
|
05/10/18
|
წრის
საქმიანობის გაცნობა
|
მოსწავლეებს
გავაცნობ წრის მიზნებსა და გეგმებს
|
სამუშაო
ფურცლები, კალმები
|
|
2
|
12/10/18
|
რისხვების შეკრება და გამოკლება
|
გამოტოვებული რიცხვების ამოცნო
ბა. მაგალითების ამოხსნა
|
დაბეჭდილი სამუშაო ფურცლები.კალმები
|
|
3
|
19/10/18
|
ამოვხსნათ ამოცანები
|
ამოცანის
წაკითხვა, მთავარი აზრის გამოტანა,
პირობისა და შეკითხვის გაანალიზება.ამოცანების ამოხსნა
|
დაბეჭდილი, გამზადებული ამოცანები, კალმები
|
|
4
|
26/10/18
|
გეომეტრიული ფიგურები
|
გეომეტრიული ფიგურების ამოცნობა დახაზვა,
დახასიათება
|
სახაზავი, თაბახის ფურცელი ფანქარი
|
|
5
|
02/11/18
|
გეომეტრიული ფიგურები
|
გეომეტრიულ ფუგურებზე
მუშაობა. ჯგუფური სამუშაო „მსგავსი გეომეტრიული ფიგურის მოდელის
შექმნა“ პრეზენტაცია
|
სახაზავი, თაბახის ფურცელი, ჩხირები, პლასტილინი.
|
|
6
|
09/11/18
|
ორნიშნა რიცხვების შეკრება და
გამოკლება |
ორნიშნა რიცხვებზე
მაგალითების შედგენა. ამოცანების ამოხსნა. |
ფურცლები, კალმები, დამზადებული ბარათები
|
|
7
|
16/11/18
|
რიცხვების გაორმაგება და განახევრება
|
პრაქტიკული სამუშაო რიცხვების გაორმაგებაზე
|
სათვლელი ჩხირები, ფურცლები, კალამი
|
|
8
|
30/11/18
|
მონაცემების კლასიფიკაცია
|
დავაჯგუფოთ ცხოველები
|
მაკრატელი, წებო, ფოტოსურათები, დახაზული ცხრილი
|
|
9
|
07/12/18
|
გეომეტრიული ფიგირების კუთხე.სივრცითი
გეომეტრიული ფიგურები
|
კუთხეების სახელწოდებების განსაზღვრა. პრაქტიკული
სამუშაოს შესრულება
|
ჩხირები ,პლასტილინი, სამუშაო ფურცლები, კალმები
|
|
10
|
14/12/18
|
შეკრების თვისებები, რიცხვითი კიბე
|
შეკრების თვისებების ილუსტრირება, მაგალითებისა
და ამოცანების ამოხსნა.
|
კალამი, ფურცლები, დაფა, ცარცი
|
|
11
|
21/12/18
|
სამნიშნა რიცხვების შეკრება და გამოკლება
|
საუბარი სამნიშნა რიცხვების შეკრებასა და
გამოკლებაზე. ტესტების შესრულება
|
ტესტები
|
|
12
|
28/12/18
|
შემაჯამებელი გაკვეთილი
|
მოსწავლეები იყენებენ აღნიშნული დროის
განმავლობაში შეძენილ ცოდნას. რიცხვების ჩაწერას, წაკითხვას, გაორმაგებას, მათ
კავშირს პრაქტიკულ ამოცანებთან. ტესტებზე მუშაობა
|
შემაჯამებელი ტესტები
|
05.10.2018
თემა: წრის საქმიანობის გაცნობა
მიზანი: მოსწავლეებს გავაცანი წრის სამუშაო გეგმა და განრიგი. მოკლედ ვისაუბრე იმ საკითხებზე, რის გაკეთებასაც ვაპირებდი პირველი სემესტრის განმავლბაში. ჩვენი საწრეო შეხვედრა დაემთხვა კლასის კრებას, რამაც საშუალება მომცა გავსაუბრებოდი მშობლებს. მათ გავაცანი წრის სამუშაო პროგრამა და განრიგი.
წრის მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო
მუშაობის მეორე დღე.
12.10.2018 წელი
თემა:
რიცხვების შეკრება და გამოკლება. გამოტოვებული რიცხვების ამოცნობა.
მაგალითების ამოხსნა.
მიზანი: შეკრებისა და
გამოკლების თვისებების პრაქტიკული გამოყენების უნარის გაღრმავება.
სამუშაო
შესრულდა წინასწარ შედგენილი გეგმის მიხედვით. მოსწავლეები დიდი ინტერესით
ასრულებენ სესასრულებელ დავალებას.
წრის მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მესამე დღე
19.10.2018
თემა:
ამოვხსნათ ამოცანები.
ვისაუბრეთ ამოცანის ირგვლივ,კიდევ ერთხელ გავიხსენეთ თუ რა არის ამოცანის პირობა და ამიცანის კითხვა. მოსწავლეებმა გაანალიზეს ამოცანა და
გამოიტანეს მთავარი აზრი. ამოვხსენით ამოცანები იდივიდუალურად.
მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მეოთხე დღე
26.10.2018.
ჩავატარე წრის მეცადინეობა
თემაზე: გეომეტრიული ფიგურები.
მოსწავლეებმა გაიხსენეს გეომეტრიული
ფიგურები. ისაუბრეს ფიგურის გვერდებზე, კუთხეებსა და წვეროებზე. დახაზეს
მათთვის სასურველი გეომეტრიული ფიგურა.
მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მეხუთე დღე
02.11.2018.
ჩავატარე წრის მეცადინეობა თემაზე: გეომეტრიული ფიგურები.
მოსწავლეებმა იმუშავეს ჯგუფურათ, შექმნეს პლასტელენით გეომეტრიული ფიგურები. თითოეულმა ჯგუფმა აჩვენა თავიანთი ნამუშევრები და გააკეთეს პრეზენტაცია.
მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მეექვსე დღე
09.11.2018
მოსწავლეებმა იმუშავეს ჯგუფურათ, შექმნეს პლასტელენით გეომეტრიული ფიგურები. თითოეულმა ჯგუფმა აჩვენა თავიანთი ნამუშევრები და გააკეთეს პრეზენტაცია.
მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მეექვსე დღე
09.11.2018
თემა: ერთნიშნა და ორნიშნა რიცხვები.
ვისაუბრეთ ერთნიშნა და ორნიშნა
რიცხვებზე. მათ შედგენილობაზე. ჩამოვწერეთ რიცხვები. ავღწერეთ მათი შედგენილობა. ამოვხსენით ქვეშმიწერით მაგალითები. შევადგინეთ მაგალითები. ამოვხსენით ამოცანა.
მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
30.11.2018
საწრეო მუშაობის მეცხრე დღე ჩავატარე თემაზე „მონაცემთა
კლასიფიკაცია“.
დავაჯგუფოთ ცხოველები, ფრინველები და ა.შ მოსწავლეებმა შეძლეს მითითებული დავალების კარგად შესრულება,
დიდი სიხარულით აჯგუფებდნენ ცხოველებს სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით.
საწრეო მუშაობის
ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობოს მეცხრე დღე
07.12.2018
ჩავატარე წრის მეცადინეობა, რომლის მიზანი იყო გეომეტრიული ფიგურების კუთხეების
გამოცნობა, სახელწოდებების განსაზღვრა.
მოსწავლეებმა შეძლეს გეომეტრიული ფიგურების კუთხეების განსაზღვრა, აღნიშვნა,
პერიმეტრის გამოანგარიშება.
საწრეო მუშაობის
ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მეათე დღე
14.12.2018
მუშაობის მეათე დგის თემა იყო ,,შეკრების თვისებები, რიცხვითი კიბე" ვიმუშავეთ შეკრებაზე და ამოვხსენით ამოცანები.
საწრეო მუშაობის ამსახველი ფოტო მასალა:
საწრეო სამუშაოს მეთერთმეტე დღე
21.12.2018წ.
მუშაობის მეთერთმეტე დღის თემა იყო ,,სამნიშნა რიცხვების შეკრება გამოკლება" მოსწავლეებმა ამოხსნეს ქვეშმიწერით შეკრება გამოკლება, წარმოადგინეს დაშლის სახით სამნიშნა რიცხვების ასეულები და ათეულები ჯამის და სხვაობის სახით და ბოლოს დაურიგე მარტივი ტესტები, რაც ბავშვებმა კარგად გაართვეს თავი.
საწრეო მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა:
საწრეო მუშაობის მეთორმეტე დღე
28.12.2018წ.
28 დეკემბერს შედგა მათემატიკური წრის
შემაჯამებელი
მეცადინეობა.
მოსწავლეებს ჩავუტარე ტესტური გამოკითხვა
. ტესტი
მოიცავდა შეკრება გამოკლებაზე,
ამოცანებზე და გეომეტრიულ ფიგურებზე ,რომლის მსგავსების გავიარეთ მათემატიკური წრის მეცადინეობის
მთელ
პერიოდში.
ბავშვებმა
ტესტს
კარგად
გაართვეს
თავი
და
დაიმსახურეს
განმავითარებელი
შეფასებები.